Urodziła się w Polsce, ale od 1993 r. przebywała w Kanadzie. Tu ukończyła studia w Humber College na jazzowym wydziale wokalnym i kompozytorskim.

Początkiem jej artystycznej kariery był spektakl „Misterium”, do którego w całości napisała muzykę. Stworzyła zespół „Bethlehem”, publiczność polonijna miała okazję oglądać ją w  koncertach: „Jesienna Zaduma”,  „Sentymenty” i „Nastroje”, których była również organizatorką i producentką.

Przez wiele lat była solistką kanadyjskiego zespołu jazzowego – „Up Front”, z którym występowała w ekskluzywnych klubach jazzowych północnego Ontario.

W 2001 roku zainicjowała cykl koncertów jazzowych pod wspólną nazwą „A little bit of Jazz” w Mississauga, gdzie zapraszała do wspólnego muzykowania instrumentalistów z innych zespołów i środowisk. Koncerty te cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród Polonii.

Do tej pory nagrała  trzy albumy – „A little bit of Jazz”, na której śpiewa znane standardy jazzowe z zespołem „Up Front”.  W r. 2005 wydała płytę wraz ze znaną kanadyjskiej publiczności aktorką i piosenkarką Magda Papierz  pt. „Święta kolędą przyprószone” z kolędami i pastorałkami w jazzowych aranżacjach obu wokalistek. Ostatnia jej płyta nosi tytuł „Dreams Unlived” gdzie śpiewa m.in poezję Joanny Sary Eisner, do której skomponowała w całości muzykę. Na płycie znalazły się również autorskie utwory Oli: Twist in the stars i Blue Eyes.

Nagrała też dwa albumy: „Song nadziei” z Kingą Mitrowską i „Tyle dobrego” z zespołem „Bethlehem”.  Jest autorką muzyki do większości  piosenek z tych albumów.

W 2004 r. zorganizowała I Polski Festiwal Jazzowy w Toronto i Mississauga, w którym wzięli udział jedni z najznakomitszych polskich muzyków jazzowych tacy jak: Michał Urbaniak, Krystyna Prońko, Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Marek Bałata.  W listopadzie 2006 r. zainicjowała I Zaduszki Jazzowe w Toronto, w których wystąpiła obok wybitnego polski gitarzysty i kompozytora jazzowego, Jareka Śmietany. W koncercie wzięli równiż kanadyjscy znakomici muzycy Don Thompson, Neil Swainson, Reg Shwager, Terry Clarke.  Ola otwierała również koncerty Krystyny Prońko w czasie Jej kanadyjskiego turne w roku 2003.

Ostatnio Ola skomponowała i nagrała muzykę do spektaklu teatralnego „Theatre of the Film Noir”, którego premiera miała miejsce w Toronto, w dniu 17 września 2008.

Wielokrotnie brała udział w największym i najbardziej prestiżowym festiwalu jazzowym w Kanadzie, toronteńskim TD Canada Trust Jazz Festival.

W swojej karierze współpracowała z wieloma znanymi muzykami kanadyjskimi takimi jak Richard Whiteman, Shelly Berger czy też legendarny Norm Amadio obok wcześniej wymienionych. Byla zaproszonym gościem Światowego Festiwalu Kontrabasistów Jazzowych we Wrocławiu, brała również udział w Port Credit Jazz and Blues Festival. Przez wiele lat regularnie występowała w klubach jazzowych w Toronto: Gate 403, Rex Jazz and Blues Club, oraz nie istniejącym już Montreal Bistro.

Od 2009 roku Ola rozpoczęła działalność również w Polsce.  Koncert Niepodległości, który odbywa się we współpracy ze Stowarzyszeniem Federacji Walczącej i Muzeum Powstania Warszawskiego na stałę wpisał się w mapę obchodów Święta Niepodległości 11 listopada w Warszawie. Premiera Koncertu miała miejsce w Warszawie w dniu 11 listopada 2009.  Celem projektu jest przypomnienie polskiej pieśni patriotycznej, która we współczesnych aranżacjach z pogranicza jazzu, muzyki etnicznej czy poważnej, która rok rocznie, 11g0 listopada wybrzmiewa w w niezwykłej scenerii Hali B Muzeum Powstania Warszawskiego. Koncert Niepodległości ma charakter cykliczny, oprócz corocznych edycji w Muzeum Powstania Warszawskiego planowana jest także polska i zagraniczna trasa koncertowa. Najnowszy projekt Oli to Projekt Arboretum, do którego niemal w całości skomponowała muzykę (więcej o tym wydarzeniu pod linkiem).

W roku 2014 Ola obchodzi 20 lecie pracy artystycznej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ola_Turkiewicz

Copyright © 2024 World Bass Festival