Grzegorz Frankowski Trio

Jeden z najwszechstronniejszych kontrabasistów w  Polsce. Ma na swoim koncie występy z przedstawicielami różnych gatunków muzycznych. Występował w  trio z  Jadwigą Kotnowską i Waldemarem Gromolakiem w repertuarze na pograniczu tanga, jazzu i klasyki, z Beatris Blanco i Jose Torrresem w koncertach muzyki latynoamerykańskiej. W 1995 założył własny zespół Trio Revirado, występujący z czołowym polskim akordeonistą i bandoneonistą Wiesławem Prządką. Występy Trio Revirado były nominowane do „Parady 2001”- plebiscycie „Gazety Wyborczej” na największe wydarzenie kulturalne 2001r. Z Vadimem Brodzkim uczestniczył w projekcie „El Tango”. Od wielu lat współpracuje z  Waldemarem Malickim w  kwintecie „Tango Bridge”, złożonym na wzór „Quinteto Tango Nuevo” Astora Piazzolli . Jego nagranie Kicho na płycie „Regreso al Sur” z  orkiestrą Allegro di Vita, znalazło się wśród najlepiej sprzedających się nagrań muzyki klasycznej końca 2003r. Od 2004 występuje z kwintetem Piazzoforte i światowej sławy pianistą Kevinem Kennerem. Płyta tego zespołu z muzyką Astora Piazzolli została nagrodzona nagrodą wydawców płyt –„Fryderyk 2006” za najlepszy album muzyki kameralnej. W  2006 został dyrektorem artystycznym festiwalu „Dni Tanga- Muzyka Piazzolli w Krakowie” , póżniej „Nuevo Mundo Festival” oraz kierownikiem muzycznym spektaklu „Tango Piazzolla” prezentowanego do chwili obecnej w teatrze Słowackiego w Krakowie. Na stałe występuje również w projektach orkiestry instrumentów historycznych Capella Cracoviensis .

Jako entuzjasta tanga i piazzolleńskiego brzmienia występuje nieprzerwanie w różnych projektach tanga od 1990 r. ma na swoim koncie liczne występy i  nagrania muzyki Astora Piazzolli z czołowymi przedstawicielami tanga na świecie jak J.J.Mossallini, Daniel Binelli czy Christian Gerber. Trio to projekt oparty na klasycznym składzie kameralnym tanga: bandoneon, fortepian i kontrabas. W zespole grają Jacek Bylica na fortepianie i Piotr Kopietz na bandoneonie. Piotr Kopietz należy do wąskiego grona muzyków w Polsce, grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie oraz jest jedynym w Polsce artystą koncertującym na francuskiej akordinie. Jacek Bylica pianista członek legendarnej grupy Ewy Demarczyk, od wielu lat związany z  projektami tanga w Polsce. W programie trio znajdują się obecnie nowe aranżacje tradycyjnych tang argentyńskich , tanga Astora Piazzolli, utwory inspirowane najbardziej znanymi polskimi tangami, oraz autorskie kompozycje lidera zespołu Grzegorza Frankowskiego pochodzące z płyty „Global Bridge” .

ur. 1959 absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w  Bielsku-Białej. Uczył się w  klasie fortepianu prof. Lewińskiego, następnie prof. Łukaszewicza, a  ukończył w klasie prof. M. Skarbowskiej.

Studiował w  Akademii Muzycznej w  Krakowie w  klasach fortepianu prof. L. Stefańskiego oraz prof. J. Łukowicza. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich m.in. w Dusznikach Zdroju w klasie W. Mierżanowa i J. Łukowicza, w Pradze u I. Klansky’ego i w Feldkirch u W. Shatski’ego.

W 1983 roku brał udział w VIII Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi gdzie zdobył I miejsce wspólnie z A. Dobberem w  kategorii duetów kameralnych. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Krakowie.W obrębie zainteresowań muzycznych znajduje się głównie wykonawstwo muzyki kameralnej oraz muzyki teatralnej i  rozrywkowej. Od wielu lat współpracuje z krakowskim teatrem im. J. Słowackiego, biorąc udział w  realizacjach spektakli muzycznych. Współpracował z  wieloma wybitnymi wykonawcami m.in. był członkiem legendarnego zespołu Ewy Demarczyk. Od wielu lat jest członkiem zespołu Tango–Bridge, który w  różnych konfiguracjach wykonuje klasyczne tango argentyńskie oraz Tango–Nuevo. Jako solista i kameralista brał udział w koncertach w kraju, a także w USA, Kanadzie, Izraelu oraz większości krajów Europy. Nagrywa radia i telewizji. Przez wiele lat pracował jako pedagog w szkołach muzycznych w Tarnowie i Krakowie.

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w  Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana (2008 rok).

Swoje umiejętności wykonawcze doskonalił podczas studiów w Universität für Musik und darstellende Kunst Graz w  Austrii (klasa prof. Janne Rättyä), a także uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach muzycznych.

Ukończył również studia podyplomowe w  zakresie zarządzania kulturą na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Należy do grona kilku muzyków w Polsce, grających na narodowym instrumencie argentyńskim - bandoneonie oraz jest jedynym w Polsce artystą koncertującym na francuskiej akordinie.

Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i poza jej granicami (Austria, Czechy, Litwa, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy).

Jako muzyk sesyjny nagrywa muzykę klasyczną i rozrywkową dla radia, telewizji, teatru i filmu.

Współtworzy zespoły: Sentido del Tango, Sense Quartet, Tango Bridge, Frankowski Trio, Warszawski Duet Akordeonowy, Duet Kopietz & Szemraj, Duet Machowska & Kopietz

 

Copyright © 2024 World Bass Festival