ur. w 1967 roku w Mysłowicach, naukę gry na kontrabasie rozpoczął w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Katowicach u prof. Antoniego Woznego.
Po ukończeniu z wyróżnieniem Katowickiej Akademii Muzycznej w klasie Waldemara Tamowskiego , wyjechał na studia podyplomowe do Frankfurtu nad Menem, gdzie studiując u prof. Güntera Klausa otrzymał w 1993 dyplom koncertowego solisty (Konzertexamen).
W 1995 roku zdał na stanowisko Solokontrabsisty do Radiowej Orkiestry Symfonicznej we Frankfurcie nad Menem.
Boguslaw Furtok jest laureatem wielu konkursów, m.in.
• 1985 – I nagroda w Wojewódzkim Konkursie Muzyki Polskiej w Katowicach
• 1986 – II nagroda w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Młodych Kontrabasistów w Elblągu
• 1987 – III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A.B. Ciechańskiego w Poznaniu
• 1988 – II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. F. Gregory w Kromeriz, Czechy
• 1989 – I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Markneukirchen, Niemcy
• 1990 – III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Genewie, Szwajcaria
• 1 991 – „Menzione Speziale” w Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Parmie, Włochy
Wspólnie z pianistka Ewa Warykiewicz dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, występowal jako solista z orkiestrami symfonicznymi w Polsce oraz za granicą (orkiestry filharmoniczne w kraju- Katowice, Zielona Gora, Bialystok, Rzeszow, Jelenia Gora, Szczecin, Innsbrucker Symphoniker, Bamberger Symphoniker, Sinfonieorchester Bremerhaven, Jenaer Symphoniker, Hofer Symphoniker, Radio-Sinfonie-Orchester Frankfurt).
Współpraca z Ewą Warykiewicz zaowocowała 3 płytami kompaktowymi (Sonaty Schuberta, Miska, Brahmsa, Hindemitha, Hertla, Proto, oraz zbiorem transkrypcji – miniatur.
W 2001 r. dokonal wspólnie z Radiową Orkiestrą Symfoniczną we Frankfurcie nad Menem nagrań koncertów kontrabasowych G. Bottesiniegow jak również w następnych latach koncertow kontrabasowych S.B. Poradowskiego, A. Cwojdzińskiego oraz Fantazji „Lunar Halos” amerykańskiego kompozytora B. Fennely’ego z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowichach.
W 1995 oraz 1996 Bogusław Furtok prowadził klasę kontrabasu na kursach mistrzowskich w Łańcucie, w 2004 i 2013 roku objął pieczę nad grupa kontrabasowa na „Pacific Music Festival” w Sapporo, Japonia, wykonując tam wspólnie z soloklarnecista Wiedeńskich Filharmoników Gran Duo na
klarnet i kontrabas G. Bottesiniego.
Prowadzil kursy mistrzowskie w Niemczech, Anglii (Royal School of Music), Japonii, Korei Poludniowej, Chinach i na Tajwanie. Jest załozycielem kwartetu kontrabasowego „The Flying Basses” dla ktorego skomponowal 5 kwartetów kontrabasowych, trio kontrobasowe oraz kilku miniatur na 4 kontrabasy.
Kolejne nagrania CD Furtoka to: Tre Grandi Duetti G. Bottesiniego oraz Double Bass Quartetts zawierajace jego kompozycje na kwartet kontrabasowy.
Najnowsze nagrania Furtoka to Schelomo E. Blocha i Kol Nidrei M. Brucha wspolnie z Radiową Orkiestrą Symfoniczną we Frankfurcie nad Menem.