urodził się w 1985 roku we Wrocławiu. W wieku lat siedmiu śpiewał w chórze chłopięcym Pueri Cantores Wratislavienses, gdzie dostrzeżono jego muzyczny talent. Rok później rozpoczął naukę gry na skrzypcach, kształcąc się pod kierunkiem Michała i Wiktora Kuzniecowa. W roku 2009 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie profesora Krzysztofa Bruczkowskiego. Swoje umiejętności doskonalił też na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Idę Haendel, Grigoria Żyslina oraz Jadwigę Kaliszewską. W maju 2012 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.
Pierwszy poważny debiut sceniczny Roberta Bachary miał miejsce w Filharmonii Wrocławskiej w roku 1998, kiedy to wykonał z towarzyszeniem orkiestry „Fantazję na motywach opery Faust Gounoda” Henryka Wieniawskiego. W wieku lat szesnastu rozpoczął wieloletnią współpracę z Wrocławskim Zespołem Solistów „Ricordanza”. W 2007 roku odbył czteromiesięczne tournee jako solista z „Barock Orchester Berlin” grając ponad sto koncertów m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii. Jako solista i kameralista występował na prestiżowych festiwalach muzycznych takich jak „Wratislavia Cantans”, „Festiwal Muzyki Wiedeńskiej” czy „Polonia Cantans”. Jego występy były przychylnie komentowane na łamach prasy m. in. „Ruchu Muzycznego”, „Gazety Wyborczej” czy „Tygodnika Podhalańskiego”.
Zainteresowania repertuarowe skrzypka koncentrują się wokół muzyki na skrzypce solo bez akompaniamentu. W recitalach pragnie eksponować samowystarczalność skrzypiec, ich zdolność sprostania wymogom muzyki dawnej oraz współczesnej. W 2009 roku zakwalifikował się do półfinału
w IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo w Warszawie. Dodatkowo, mało znane utwory na skrzypce solo bez akompaniamentu autorów niemieckich są głównym przedmiotem jego badań naukowych.
Robert Bachara jest pracownikiem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od tego czasu działalność pedagogiczna stanowi, obok występów w kraju oraz za granicą, jeden z głównych nurtów jego aktywności zawodowej.