Wspomnienie o Profesorze
Adamie Bronisławie Ciechańskim

w 50 rocznicę śmierci, która przypadła na 17 maja 2007 roku

 

 

Profesor Ciechański urodził się 8.grudnia 1882 roku w Sulmierzycach (obecne województwo wielkopolskie). Grę na kontrabasie studiował m.in. w Hamburgu u Fryderyka Warneckiego. Grywał w orkiestrach operowych i filharmonicznych w Kolonii, Moskwie, Rydze, Petersburgu i Poznaniu. W roku 1919 został wykładowcą Konserwatorium w Poznaniu w klasach kontrabasu i tuby. W latach 1955 założył klasę kontrabasu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, w której był pedagogiem do roku 1957. Zmarł 17 maja 1957 roku w Poznaniu.
Dzięki niezwykłemu entuzjazmowi i niestrudzonym zabiegom propagatorskim profesor przyczynił się do rozszerzenia repertuaru na kontrabas. Inspiracje w tymże instrumencie znaleźli: S. B. Poradowski, T. Kassern, W. Gniot czy A. Cwojdziński.


S.B.Poradowski tak wspominał współpracę z prof."ABC": "Ileż to dni i nocy spędzilismy we dwoje (...) nad różnymi, starymi i nowymi dziełami na kontrabas, by posiąść tajniki efektów wirtuozowskich(...). Niestrudzony wirtuoz, po całodziennej harówce w Konserwatorium i Operze przegrywał nam całymi godzinami najpiękniejsze i najtrudniejsze utwory na swoim instrumencie. Dziś nie jest tajemnicą, że owocem tych naszych artystycznych godzin jest mój koncert na kontrabas(...)." Dzieła dedykowane Ciechańskiemu wzbogaciły solową literaturę kontrabasową. "Chcesz być szczęśliwy - graj na kontrabasie" - z ogromną wiarą i olbrzymią energią zgłębiał wraz ze swymi młodymi podopiecznymi arkana gry. Do jego absolwentów należą: Józef Eichstaed, Wiktor Gadziński (jedyni absolwenci przedwojenni) oraz Zdzisław Marczyński, Joachim Marczyński, Tadeusz Ziemski, Lucjan Malec. Entuzjazmowi i konsekwencji w rozpowszechnianiu myśli o kontrabasie jako instrumencie solowym towarzyszyły liczne występy prof."ABC" z orkiestrami symfonicznymi oraz recitale kontrabasowe . W środowiaskach akademickich prof. Ciechański znany był ze swej życzliwości, witalności, postrzegany jako autentyczny pasjonat swego instrumentu. Postawa ta nasuwa żartobliwe skojarzenie " Don Kichota z kontrabasem", człowieka, który swą niezwykłą charyzmą, humorem oraz profesjonalizmem nie tylko przyczynił się do powstania klasy kontrabasu w dwóch uczelniach wyższych Poznania i Wrocławia, lecz również zwrócił uwagę szerszego grona na swoiste zjawisko, jakim jest kontrabas.

Przygotowała Natalia Maria Radzik na podstawie:
"Moja przygoda z kontrabasem" Zdzisława Marczyńskiego
"Notatki o A.B.Ciechańskim" Edwarda Krysty
Korekta: Irena Olkiewicz

Copyright © 2024 Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów